You are currently viewing آموزش نصب وردپرس روی Cpanel

آموزش نصب وردپرس روی Cpanel

همانطور که می‌دانید وردپرس یک سیستم متن باز است و یک نرم‌افزار برای نصب در سیستم خود شما نیست و باید آنرا تحت وب اجرا کنید، البته می‌توانید از یک سری نرم افزار‌های شبیه‌ساز سرور مانند زمپ استفاده کنید تا وردپرس را در سیستم خود نصب کنید، اما اگر می‌خواهید به صورت جدی در فضای آنلاین یک سایت داشته باشید باید برای سایت خود یک هاست خریداری کنید و وردپرس را در هاست راه‌ندازی کنید، هاست‌ها دو نوع هستند که چون کاربران نصب وردپرس روی Cpanel را از ما درخواست داشتند ما هم تصمیم گرفتیم د این مقاله به راه اندازی وردپرس روی سی پنل بپردازیم و کامل به شما آموزش دهیم که سریعا سایت خود را در سی پنل با استفاده از وردپرس استفاده کنید.

نصب وردپرس روی Cpanel

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

  • آموزش راه اندازی وردپرس روی سی پنل
  • آپلود وردپرس در هاست سی پنل
  • ساخت دیتابیس در هاست سی پنل

آموزش راه اندازی وردپرس روی سی پنل

همانطور که می‌دانید شما باید برای حضور داشتن در فضای آنلاین باید هاستینگ داشته باشید تا بتوانید سایت خود را در آن بارگذاری کنید، پس، نصب وردپرس هم در هاستینگ‌ها مختلف به صورت متفاوتی است و همه هاستینگ‌ها یک استایل را ندارند و شما باید به بخش‌های آنها آشنا باشید.

در کل نصب وردپرس در هر هاستینگ یا سیستم، خود یک روندی را طی می‌کند. شما باید یک دیتابیس بسازید وردپرس را بارگذاری کنید و ادامه روند نصب را انجام دهید اما ما در این مقاله می‌خواهیم به صورت دقیق و حرفه‌ای به شما آموزش دهیم که در هاستینگ سی پنل خود، وردپرس را بارگذاری کنید و کمتر از 5 دقیقه سایت خود را راه‌ندازی کنید.

در اول کار، شما باید آخرین نسخه وردپرس را دانلود کنید. برای دانلود آخرین نسخه وردپرس می‌توانید به آدرس wordpress.org مراجعه کنید و آخرین نسخه  وردپرس را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید. بعد از دانلود وردپرس به هاست خود وارد شوید تا شروع به نصب وردپرس روی Cpanel کنیم.

آپلود وردپرس در هاست سی پنل

بعد از وارد شدن به هاستینگ، شما باید وردپرس را در هاست آپلود کنید؛ پس باید به قسمت FileManager مراجعه کنید تا بتوانید فایل‌های وردپرس را روی هاست بارگزاری کنید.

inter to File manager-نصب وردپرس روی Cpanel
وارد شدن به file manager

بعد از وارد شدن به File Manager هاست، یک‌سری پوشه در اختیار دارید که شما باید وردپرس را در پوشه “Public_html” آپلود کنید و فرایند نصب وردپرس روی Cpanel را انجام دهید.

Public_html Filder-نصب وردپرس روی Cpanel
پوشه Public_html

برای اپلود کردن فایل در این پوشه هم شما باید در منوی بالا بر روی گزینه Upload کلیک کنید و فایل اصلی وردپرس را که دانلود کردید را در این بخش آپلود کنید.

فایلی که از سایت وردپرس دانلود می‌کنید یک سند ZIP است و همه فایل‌های وردپرس در آن قرار دارد شما باید بعد از آپلود کردن این فایل در پوشه مورد نظر آنرا از حالت فشرده خارج کنید تا بتوانید یک قدم در نصب وردپرس روی Cpanel پیش بروید.

Extract WordPress in cpanel-نصب وردپرس روی Cpanel
خرج کردن وردپرس از حالت زیپ

بعد از آپلود شدن وردپرس بر روی فایل کلیک راست کنید و در منوی ظاهر شده، بر روی گزینه Extract کلیک کنید تا این فایل از حالت فشرده خارج شود.

Extracted WordPress file-نصب وردپرس روی Cpanel
فایل‌های وردپرس

بعد از خارج کردن فایل از حالت فشرده، یک پوشه جدید به نام WordPress در Public_html قرار می‌دهد که شما باید به آن پوشه بروید و تمامی پوشه‌ها و فایل‌های آنرا به Public_html انتقال دهید، برای اینکار باید بر روی گزینه Select All کلیک کنید تا همه فایل‌ها انتخاب شود و بعد بر روی گزینه Move  کلیک کنید تا بتوانید یک مسیر انتقال برای همه این فایل‌ها انتخاب کنید.

move wordpress file to publicb_html-نصب وردپرس روی Cpanel
انتقال فایل‌های وردپرس

بعد از انتخاب گزینه Move یک پنجره برای شما ایجاد خواهد شد که می‌توانید از طریق آن آدرس انتقال را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن آدرس انتقال باید بر روی گزینه Move file کلیک کنید تا همه فایل‌ها انتقال داده شوند.

خیلی خب با موفقیت توانستیم که تمامی فایل‌های وردپرس را در هاست آپلود کنیم. بعد از انجام دادن تمامی این مراحل شما باید آدرس سایت خود را در مرورگر اجرا کنید تا راه اندازی وردپرس روی سی پنل را آغاز کنیم.

در مرحله اول باید زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید، که در اینجا ما زبان فارسی را انتخاب کردیم.سپس بر روی دکمه ادامه کلیک کنید.

select language for install wordpress
انتخاب زبان برای نصب وردپرس

در صفحه باز شده بر روی بزن بریم کلیک کنید.

wordpress install page
صفحه نصب وردپرس

اگر در مرورگر با صفحه پایین مواجه شدید پس به این معنی است که تمامی کارها را با موفقیت انجام دادید و مشکلی در فایل‌های وردپرسی شما و… وجود ندارد. اکنون از شما درخواست وارد کردن اطلاعات دیتابیس می‌شود.

  افزونه ایرانی باکس اطلاعیه ها + آموزش ویدیویی

 

start install wordpress-نصب وردپرس روی Cpanel
شروع نصب وردپرس

ساخت دیتابیس در هاست سی پنل

شما برای اینکه روند نصب وردپرس روی Cpanel را ادامه دهید باید یک دیتابیس ایجاد کنید، تا بتوانید به خوبی وردپرس را نصب، و سایت خود را اجرا کنید. برای ساخت دیتابیس در سی پنل شما باید به بخش Databases بروید و بر روی گزینه MySQL® Database Wizard کلیک کنید تا بتوانید یک دیتابیس را در هاست خود ایجاد کنید.

MySQL Database Wizard in cpanel-نصب وردپرس روی Cpanel
ساختن دیتابیس بر روی cpanel

بعد از کلیک بر روی این گزینه شما قادر خواهید بود که اطلاعات دیتابیس خود را وارد کنید و نامی که می‌خواهید برای دیتابیس انتخاب کنید را باید بنویسید.

database name in cpanel-نصب وردپرس روی Cpanel
وارد کردن نام دیتابیس

بعد از نوشتن نام دیتابیس باید بر رو گزینه آبی رنگ Next Step کلیک کنید تا این دیتابیس برای شما ایجاد شود.

بعد از وارد کردن نام دیتابیس شما در مرحله بعدی باید یک نام کاربری برای دیتابیس خود انتخاب کنید تا بتوانید نصب وردپرس روی Cpanel را ادامه دهید.

create username for database
ساختن نام کاربری برای دیتابیس

در کادر اول شما باید نام کابری دیتابیس خود را بنویسید و در کادر دوم شما باید یک رمز عبور برای دیتابیس خود انتخاب کنید تا در زمان نصب وردپرس بتوانید آنرا وارد کنید و روند نصب را انجام دهید.

در کادر سوم شما باید تکرار رمز عبور را وارد کنید، توجه داشته باشید حتما رمز عبور دیتابیس شما باید قدرتمند باشد تا به راحتی مورد نفوذ هکر‌ها و… قرار نگیرد. اگر رمز عبور خوبی را مد نظر ندارید می‌توانید با کلیک کردن بر روی دکمه Password Generator یک رمز عبور قدرتمند برای دیتابیس خود ایجاد کنید. این رمز عبور توسط خود سی پنل ساخته می‌شود و قدرت کافی را خواهد داشت.

بعد از پر کردن تمامی این کارد‌ها شما باید بر روی گزینه آبی رنگ Create User کلیک کنید تا این نام کاربری هم برای دیتابیس شما ایجاد شود.

ALL PRIVILEGES in cpanel
ایجاد دسترسی برای دیتابیس

بعد از ایجاد شدن نام کاربری دیتابیس، شما باید تمام دسترسی‌ها را برای این دیتابیس ایجاد کنید. بر روی گزینه ALL PRIVILEGES کلیک کنید تا همه این گزینه ها انتخاب شوند و دسترسی‌ها آزاد باشند که در زمان نصب وردپرس مشکلی نداشته باشید، بعد از انتخاب این گزینه باید بر روی دکمه Next Step کلیک کنید تا روند ایجاد یک دیتابیس به صورت کلی انجام شود و دیتابیس در اختیار شما قرار گیرد.

به صفحه نصب وردپرس باز می‌گردیم و شروع به تنظیم دیتابیس در وردپرس، می‌کنیم. برای این کار باید اطلاعات دیتابیسی که ساختید را داشته باشید تا در کادر‌های مربوطه، در صفحه نصب وردپرس استفاده کنید.

inter database info in wp
وارد کردن اطلاعات دیتابیس در صفحه نصب وردپرس

در کادر اول شما باید نام اصلی دیتابیس را وارد کنید، در کادر دوم نام کاربری که برای دیتابیس انتخاب کردید را وارد کنید و در کادر سوم هم باید رمز عبور را وارد کنید.

بعد از وارد کردن این اطلاعات باید بر روی دکمه فرستادن کلیک کنید تا وردپرس پرونده‌های سایت را در دیتابیس تشکیل دهد.

create admin account
وارد کردن اطلاعات مدیر سایت

بعد از وارد کردن تمامی اطلاعات دیتابیس در مرحله قبل، شما به این صفحه منتقل می‌شوید. این صفحه هم یک سری اطلاعات مربوط به سایت شما هست که باید وارد کنید.

در کادر اول نام سایت خود را وارد کنید، در کادر دوم باید یک نام کاربری برای وارد شدن به مدیریت سایت را وارد کنید، در کادر سوم شما باید یک رمز عبور برای پنل مدیریتی خود انتخاب کنید، حتما توجه داشته باشید که این رمز عبور باید قدرتمند باشد و هکر‌ها به راحتی نتوانند آنرا پیدا کنند و در کادر چهارم یک ایمیل از شما دریافت می‌کند که اگر رمز عبور خود را فراموش کردید توسط این ایمیل بتوانید رمز خود را بازیابی نمایید.

بعد از وارد کردن تمامی این اطلاعات شما باید بر روی دکمه راه‌ندازی وردپرس کلیک کنید تا وردپرس به خوبی برای شما در هاستینگ مورد نظر راهندازی شود.

راه اندازی وردپرس روی سی پنل

ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با وردپرس تا حدودی آشنا کنیم و در ادامه به نصب وردپرس روی Cpanel پرداختیم که اگر یک هاست سی پنل دارید بتوانید سایت خود را در آن راه‌ندازی کنید. نصب وردپرس در هاست سی پنل کار پیچیده‌ای نیست و ما کاملا به شما توضیح دادیم که چگونه می‌توانید یک دیتابیس برای خود ایجاد کنید و وردپرس را در هاست آپلود کرده و راهندازی نمایید.

 

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید